طراحی شبکه

طراحی شبکه

با توجه به نیاز سازمان ها، زیرساخت شبکه مورد نظر طراحی می‌شود.

طراحی شبکه به معنی ارائه طرح به کارفرما با توجه به ساختار پسیو و اکتیو شبکه می‌باشد.

طراحی شبکه پسیو شامل طراحی مسیر کابل کشی ، طراحی اتاق سرور، محل قرارگیری سرورها و رک‌ها و همچنین چیدمان و توزیع نودهای شبکه می‌باشد.

طراحی شبکه اکتیو شامل سویچینگ‌، روتینگ، نوع سرویس‌های ارائه شده، تعیین سرور سرویس‌دهنده و …. می‌شود.

طرح پس از آماده شدن به صورت کاملا مدون و دقیق به کارفرما ارائه میگردد.

مواردی که باید در طراحی شبکه در نظر گرفته شود

 • تبیین اهداف طرح و شناسایی نتایج مطلوب

  قبل از شروع هر کاری باید نیاز دقیق مورد بررسی قرار بگیره. برای این کار با درنظر گرفتن محیط فیزیکی پروژه، منابع و دارایی‌های موجود مورد نیاز شبکه، هدف‌گزاری میشود.

 • دانش تجربی و علمی طراح شبکه

  طراح می‌بایست از دانش علمی و آکادمیک خوبی برخوردار باشه، اما باید تجربه بالایی هم در اجرای طرح‌ها داشته باشه تا بتونه طرحی خوب و قابل اجرا ارئه بده، در خیلی از موارد روی کاغذ طرح‌های خوبی برنامه‌ریزی شده اما واقعا عملیاتی کردن اونها ممکن نبوده.

 • دقت به طراحی صفر تا صد شبکه

  با توجه به تنوع سخت افزار و منابغ شبکه، طراحی شبکه بایستی برای هر مجموعه منحصر به فرد باشه. دقت کنید که طراح دقیقا بر اساس زیر‌ساخت و نیاز شما طرح رو طراحی کنه و نه از ایده‌های آماده و عمومی استفاده کنه.

 • درنظر گرفتن پشتیبانی شبکه در طراحی آن

  تمامی شبکه‌ها نیار به نگهداری و پشتیبانی دارن. اگر طراحی خوب صورت گرفته باشه میتونه هزینه نگهداری رو هم به شدت کاهش بده. هم تعداد پشتیبان‌ها رو کم کنه و هم بخش‌هایی بدون نیاز به پشتیبان طراحی کنه.

 • پا فشاری بر محصولات خاص یک کمپانی

  ممکنه طراح با توجه به اطمینانی که به یک برند خاص مثلا سیسکو داره، در طرحش تمامی دیوایس‌ها رو سیسکو در نظر بگیره. طراح باید بهینه‌ترین سخت افزار‌ها و نرم افزار‌ها رو انتخاب کنه. شاید سیسکو برند قدرتمندیه اما لزوما مناسب کار ما نیست. باید در طراحی کارآمد‌ترین و به صرفه‌ترین تجهیزات در نظر گرفته بشه.

طراحی شبکه اگر اصولی و استاندارد صورت بگیره میتونه تو آینده هزینه‌های بسیار زیادی رو کاهش بده. امکان گسترش رو به شبکه میده و با بزرگ شدن شبکه نیاز نیست تمام ساختار بازطراحی بشه.

طراحی شبکه مثل زیربنای ساختمان میمونه درجه اهمیتش رو میشه از همینجا فهمید.